Népszerű bejegyzések

2012. augusztus 27., hétfő

Szilvás gombóc

Sajnos lassan vége a nyárnak. A szilvás gombóc igazi nyár végi finomság. Úgy hiszem, nem sok ember van, aki nem szereti. Manapság nagyon sokan inkább az egyszerűen elkészíthető mirelit gombócot készítik el. Mégis, megéri időt szánni az elkészítésre, mert összehasonlíthatatlan lesz a végeredmény.

Hozzávalók:
(16-17 darab lesz belőle.)


0,5 kg szilva
0,5 kg krumpli
15-20 dkg liszt
1 tojás

7 dkg vaj
20 dkg zsemlemorzsa
porcukor
fahéj

A szilvát megmossuk, és kimagozzuk.

A krumplit jól megmossuk, és héjában megfőzzük. Ha megfőtt, lehűtjük és megpucoljuk. Villával összetörjük. Az tört krumplihoz adjuk a lisztet, 5dkg vajat, és a tojást. Jól összegyúrjuk, ha ragad a tészta még egy kis lisztet gyúrunk bele.

A tésztát kb. 5-6 mm vastagra nyújtjuk. Nagyjából 8x8 cm-es kockákra vágjuk, mindegyik közepére fahéjas porcukrot szórunk. A kis cukor halmokra egy-egy szilvaszemet teszünk. A tészta négyzetek sarkait a szilvaszemekre hajtjuk úgy, hogy a tészta sarkai egy pontban találkozzanak. A szilvaszemet borító tészta széleit és az összeérő sarkokat óvatosan összenyomkodjuk, ügyelve arra, hogy a tészta mindenütt egyenletes vastagságban borítsa a szilvaszemeket. Ezután a tenyerünkben gömbölyűre formáljuk a szilvás gombócokat. Ha a tészta ragadna, a gombócokat egy kevés liszttel meghintve formázzuk.

Egy serpenyőben vajon lepirítjuk a zsemlemorzsát. A gombócokat mérsékelten forrásban lévő vízben főzzük meg. A főzésnél ügyeljünk arra, hogy a víz ne forrjon túl erősen, különben a gombócok egymásnak ütköznek, megsérülnek, és szétesnek. Ha a gombócok feljönnek a víz tetejére, akkor megfőttek.

Szűrőkanállal óvatosan kiemeljük a gombócokat. Alaposan lecsöpögtetjük, majd összekeverjük a lepirított zsemlemorzsával. Tálalás előtt a tetejét meghintjük fahéjjal elkevert porcukorral.

Nyár végi fejtett bableves

A Drágámnak, aki színházban dolgozik, ma elkezdődtek a próbái. Nekem ez a szabadságom utolsó napja. Kitaláltam, hogy mire haza ér, meglepem egy kis szilvás gombóccal. Gondoltam, kellene hozzá valamilyen levest is összedobni. A frissen fejtett babnak pont szezonja van, ezért döntöttem úgy, hogy ezt a levest készítem el. A múlt héten a kolléganőmtől hallottam, ha a bablevesbe teszünk egy kis szódabikarbónát, nem fúj fel. Most ezt is kipróbálom.


Hozzávalók:

50dkg friss fejtett bab (esetleg fagyasztott)
2 közepes sárgarépa
1 közepes fehérrépa
2 duci gerezd fokhagyma
só, vegeta
1 szál zeller zöld
1 teáskanál liszt
2 teáskanál pirospaprika
friss petrezselyem
diónyi zsír, vagy kevés olaj
egy fél mokkáskanál szódabikarbóna ( hogy ne fújjon fel)


A babot kifejtjük, és megmossuk. A zöldségeket megpucoljuk, és megmossuk, majd karikákra vágjuk.
Előveszünk egy lábost, és beletesszük a megmosott babot, a karikára vágott sárgarépát, fehérrépát. Felöntjük vízzel, megsózzuk, vegetával ízesítjük. Beledobjuk a megpucolt fokhagyma gerezdeket és felrakjuk főni.
Ha megfőtt a babunk, rántást készítünk. Diónyi zsiradékon, világos színűre pirítjuk a lisztet. A tűzről félrehúzzuk és belekeverjük a pirospaprikát, majd felöntjük hideg vízzel. A rántást belekeverjük a levesbe.

Leves betétnek, csipetkét szoktam bele készíteni. Most a gombóc tésztájából csíptem ki egy darabot, és ezt vagdostam bele a levesbe. Végül apróra vágott petrezselyemmel ízesítem és az egészet összeforralom.

2012. augusztus 22., szerda

Tagliatelle Porcini gombás szósszal

A porcini gomba Olaszország szerte nagy népszerűségnek örvend. Különleges ízével ott találkoztam először. Azóta ha ott járunk, mindig hozok haza belőle. Itthon vargánya néven vált ismertté. Elég drága erdei gomba fajta, mivel egész évben csak ősszel terem. Tartósítják fagyasztva, de a legelterjedtebb a szárított kiszerelés. Készítenek belőle még ízletes pástétomokat, rizottót és a tészta ételekbe is szívesen használják.
Hozzávalók:

25 dkg szárított porcini gomba (vargánya)
1 kis fej lilahagyma
1 duci gerezd fokhagyma
friss kakukkfű
friss petrezselyem
só, bors
2 dl főzőtejszín
parmezán sajt a tetejére
25 dkg tagliatelle tészta


A gombát éjszakára beáztatjuk. Másnap elővesszük, és kinyomkodjuk a nedvességet belőle.
Megpucoljuk a hagymát és apróra vágjuk, majd egy serpenyőben olívaolajon megpirítjuk. Hozzá tesszük a beáztatott és kinyomkodott gombát, ízesítjük sóval, borssal, kakukkfűvel. Felöntjük kb.2dl vízzel és fedő alatt, lassú tűzön, nagyjából 20 percig pároljuk.

Közben kifőzzük a tésztát.
Ha letelt a 20 perc, belekeverjük a tejszínt és a felaprított petrezselymet. Majd az egészet összeforraljuk. Végül összekeverjük a kifőtt tésztával. Tálaláskor parmezánt szórunk a tetejére.


2012. augusztus 21., kedd

Tepertős pogácsa

Azt hiszem leszögezhetjük, hogy ez nem egy kalóriaszegény finomság. Nem is emlékszem hogy mikor sütöttem ilyet utoljára. Most is csak azért készítettem, mert volt a hűtőmbe finom házi tepertő és gondoltam ne vesszen kárba.  Azért ne gondoljátok hogy az összeset ketten faltuk fel, természetesen a kóstolásból nem maradt ki a család, de még a szomszéd sem.
Hozzávalók:

50 dkg liszt
25 dkg tepertő
25 dkg vaj
1 evőkanál só
bors
1 dl tejföl
fél dl fehérbor( Ha nincs elhagyható, de nem rontja el ha teszünk bele.)
1dl tej
3 dkg élesztő
1 kávéskanál cukor
1 tojás sárgája a tetejét megkenni

A tejet meglangyosítjuk, megcukrozzuk és bele morzsoljuk az élesztőt. Letakarjuk és langyos helyen felfuttatjuk.
A lisztet egy tálba szitáljuk, összekeverjük a sóval, elmorzsoljuk a vajjal. Hozzáadjuk a felfuttatott élesztőt, a bort és a tejölt. Jól összedolgozzuk. Ha nem elég rugalmas a tészta, adjunk hozzá még egy kevés tejet.

A tésztát kb. fél centi vastagra kinyújtjuk és egyenletesen elkenjük rajta a tepertőt, meghintjük borssal. Fel hajtogatjuk a tésztát és fél órára letakarva pihentetjük. Ha letelt a fél óra, újból kinyújtjuk majd megint hajtogatjuk. Ezt a hajtogatást még egyszer megismételjük.(Összesen 3x kell!)

Ha meg volt a háromszori hajtogatás, újból kinyújtjuk a tésztát de most kb 2,5-3 cm vastagra. Lekenjük a tetejét tojássárgájával, éles késsel sűrűn kockásra bevagdaljuk. 5-6 cm átmérőjű pogácsa szaggatóval kiszaggatjuk.

Sütőpapírral bélelt tepsiben, előmelegített sütőben (200°C-on) kb.20-25 perc alatt megsütjük.


Friss házi bodzás limonádé szőlővel és mentával

Az utóbbi időkben nagyon divatossá váltak a különféle hangulatos beülős helyek, bisztrók. Ital kínálatuk széles palettáját gazdagítják a különböző házi limonádék, amelyek nagyon jól esnek ebben a nagy melegben. Természetesen nekem is van egy-két nagy kedvencem, ahova szívesen beülök. De ez itt azt hiszem nem a reklám helye:-)) Térjünk is vissza a limonádéhoz. Ezt a limonádét is egy fent említett helyen, ittam először és nem utoljára. Az elkészítése pofon egyszerű. 
Hozzávalók:

1,5-2 liter enyhén szénsavas ásványvíz
házi bodzaszörp ( Ha nincs, szerintem a Sió szörpök nagyon finomak.)
10-12 szem szőlő
1 citrom felkarikázva
friss mentalevél

A szőlőszemeket megmossuk, bele szórjuk a kancsó aljába. Rádobáljuk a megmosott felkarikázott citromot és a mentaleveleket. Egy hosszú nyelű fakanállal az egészet össze nyomkodjuk, ráöntjük a bodzaszörpöt és felöntjük az ásványvízzel. Az egészet összekeverjük, megkóstoljuk, ha kell még bodzaszörppel ízesítjük. Jól behűtve jégkockával az igazi.



Lilahagymával pirított újburgonya pikáns fűszeres vajban

Ma nagyon finom pácolt csirkemellet sütöttem. Nagy gondban voltam a körettel, mert nem volt itthon más csak krumpli. Szerettem volna egy kicsit feldobni ezt a népszerű köretet, és úgy tűnik hogy sikerült is. Volt még mellé finom kovászos uborka is, így az összhatás nagyon jó volt. Megint sikerült egy jót ennünk:-))
Hozzávalók:

50-60 dkg újkrumpli
4 közepes fej lilahagyma
10-12 levél friss rozmaring
5dkg vaj
Valamilyen finom grill fűszer ( Én cajun fűszert használtam, mert a husit is ebbe pácoltam.)

Az elkészítése nem túl bonyolult. Megpucoljuk, kockára vágjuk és megmossuk a krumplit. Sós vízben megfőzzük, vigyázzunk hogy ne főjön szét. Egy wokban vagy nagyobb serpenyőben megolvasztjuk a vajat és rádobáljuk a gerezdekre vágott hagymát. Egy kicsit pirítjuk, rászórjuk a rozmaringot és a fűszert  kettőt kavarunk rajta, és hozzá rakjuk a főtt krumplit is. Az egészet jól átpirítjuk.

Provence-i zöldségleves bazsalikomos húsgombóccal

Igazán izgalmas levesre bukkantam, a Vidék íze augusztusi számában. Nem haboztam, egyből neki fogtam az elkészítésnek. A mini fűszer kertemben burjánzanak a különféle fűszernövények és előszeretettel használom mindegyiket. Nagy öröm volt számomra, hogy ebbe a levesbe bátran használhatok belőlük:-))
Hogy miként használjuk a fűszer növényeket, egyáltalán nem mindegy. Különbséget teszünk fás és lágy szárú növények között.
A fás szárú zöldfűszereknek  (pl.:rozmaring, kakukkfű, zsálya, oregáno, babérlevél, tárkony) jellegzetesen erős aromájuk van, jól bírják a hosszabb sütést-főzést is, és általában a főzés elején adjuk az ételhez. Az ételek elkészítése során kissé enyhül az aromájuk. Kemény száruk nem ehető, de leveleik igen.
A lágy szárú zöldfűszerek (pl.: bazsalikom, menta, koriander, snidling, kapor, petrezselyem) aromája viszont visszafogottabb,így ezeket a főzés végén vagy tálaláskor adjuk az ételhez. A hosszú főzéstől elvesznek a bennük található aromák és állaguk is megváltozik.


Hozzávalók:
50-60 dkg vegyes zöldség ( borsó, répa, karfiol, fehérrépa)
1 kis fej hagyma fele ( a másik fele a húsgombócba kell)


1 nagy csokor zöldfűszer ( kakukkfű, rozmaring, oregáno, bazsalikom, petrezselyem)
5 dkg vaj, só
1 tyúkhúsleves kocka
a húsgombóchoz:
25 dkg darált hús
1 kis fej vöröshagyma fele
2 gerezd fokhagyma
1 tojás
2 evőkanál zsemlemorzsa
4-5 levél bazsalikom, egy kis petrezselyem
só, bors

Megtisztítjuk és összevágjuk a zöldségeket. A vajat felhevítjük egy fazékba. Hozzá dobjuk a kockára vágott hagymát és kicsit megpirítjuk. Belerakjuk a többi zöldséget is, a karfiol kivételével. A karfiolt csak később tesszük bele nehogy szétfőjön. Hozzákeverjük az apróra vágott rozmaringot, kakukkfüvet és az oregánot. Felöntjük egy kis vízzel, beledobjuk a leves kockát és fedő alatt kis lángon főzzük. ( Félidőnél bele rakjuk a karfiolt is.)
Közben elkészítjük a húsgombócot. Összekeverjük a darált húst a finomra vágott hagymával, bazsalikommal, petrezselyemmel, tojással, zsemlemorzsával, sóval-borssal. Vizes kézzel diónyi gombócokat gyúrunk a masszából, majd kb.1 liter sós vízben kifőzzük. ( Nagyjából 20-30 perc kell neki.) Ha megfőttek, akkor a gombócokat és a főzővizet is beleöntjük a zöldséges levesalapba. Gazdagítjuk friss petrezselyemmel és bazsalikommal, majd az egészet jól összeforraljuk.







2012. augusztus 10., péntek

Szicíliai rakott padlizsán

Egy szicíliai nyaralás alkalmával kóstoltam meg ezt a finomságot és már akkor elhatároztam, hogy el fogom készíteni. Aki szereti a könnyed mediterrán ízeket, biztos hogy nem fog csalódni:-) Nagy előnye még, hogy nem kell órákat a konyhában tölteni.

Hozzávalók:

3 közepes padlizsán (kb.90 dkg)
1 hámozott paradicsom konzerv
25 dkg darált hús
15 dkg főtt sonka vagy gépsonka (eredetileg mortadella kell bele)
1 közepes sárgarépa
4-5 db főtt tojás
10 dkg parmezán
15 dkg mozzarella (a sütni való és nem a salátába való fajta)
1 közepes vöröshagyma
2-3 gerezd fokhagyma
só, bors
friss bazsalikom
olívaolaj

A padlizsánt megmossuk, leszárogatjuk. A végeit levágjuk és nagyjából 7-8 mm vastag karikákra vágjuk. Megsózzuk , 20-30 percet pihentetjük, majd kinyomkodjuk és 2 evőkanál olívaolajon megpirítjuk. Ha elkészültünk vele, félrerakjuk.
 Elkészítjük a paradicsomos-húsos ragut, amihez elsőként összeturmixoljuk a paradicsom konzervet.
A hagymát megpucoljuk és apróra vágjuk majd, 1 evőkanál olívaolajon megfuttatjuk. Hozzáadjuk a vékonyra felvágott fokhagymát és fél percig együtt pirítjuk. A paradicsomlével felöntjük, enyhén megsózzuk, megborsozzuk, a finomra vágott bazsalikommal fűszerezzük. A répát megpucoljuk, apróra vágjuk, a hússal együtt a paradicsomos alapba keverjük. 15-20 perc alatt, fedő alatt puhára pároljuk.
Ha minden elkészült, előveszünk egy közepes hőálló tálat. A tál aljába lerakunk egy sor padlizsánt, erre rásimítunk a raguból egy részt. Utána a karikákra vágott főtt tojás következik, erre a vékony csíkokra vágott sonka, és legvégül a parmezán.


Ezután ismét egy sor padlizsán... addig rakjuk amíg el nem fogynak a hozzávalók. A tetejére padlizsán kerüljön, majd erre rászeleteljük a mozzarella sajtot.
Előmelegített sütőbe kb.fél órát sütjük. ( 180-190°C,légkeveréses 170 °C )
Tálalás előtt a tetejére szórhatunk még, egy kis parmezánt.



2012. augusztus 6., hétfő

Patiszon gombával és zöldfűszeres tejföllel összesütve

Bevallom, ezt az ételt a véletlen alkotta. Most hogy egyedül vagyok egy kis időre, nem szoktam túl sűrűn vásárolni menni. Úgy döntöttem, hogy összedobok valamit abból amit itthon találok. Nagyon jó, könnyű, nyári fogást sikerült alkotnom.


Hozzávalók:

1 közepes patiszon
0,5 kg gomba
1 kis fej hagyma 
10 dkg kockázott bacon
2 nagyobb fej paradicsom
2 tojás
egy nagy, 450g-os tejföl fele
reszelt sajt
só,bors
kakukkfű, petrezselyem, kapor, snidling


A zöldségeket megmosom, megpucolom, összevágom. A patiszont  besózom és egy kicsit állni hagyom, hogy kiengedje a levét. A hagymát összeaprítom, és kevés olívaolajon lepirítom. Hozzárakom a bacon kockákat is és tovább pirítom.
Hozzádobálom a zöldségeket is, megsózom, megborsozom, friss kakukkfűvel és petrezselyemmel fűszerezem.
Amíg a zöldség párolódik, összekeverem a tejfölt a tojásokkal, friss kaporral, snidlinggel és petrezselyemmel.
A zöldségeket egy hőálló tálba borítom, és leöntöm a tejföllel, megszórom reszelt sajttal.
Előmelegített sütőben kb.20 perc alatt készre sütjük.





Újkrumplisaláta friss bazsalikommal és aszalt paradicsommal

Ez a saláta igazán remekül passzol mindenféle grillezett, vagy sült húshoz. Én mikor először készítettem el, rántott cukkinit sütöttem hozzá, és azzal is nagyon finom volt. Most egy kicsit csaltam és előre bepácolt, bolti fokhagymás- mustáros tarját sütöttem hozzá.





Hozzávalók:

50 dkg újkrumpli ( lehetőség szerint apróbb )
2 ek.tejföl, 2ek.tejszín
1 ek. olivaolaj
4 ek. majonéz
1 csipetnyi cukor
8 db aszalt paradicsom, kisebb darabokra vágva ( Nem a száraz, hanem ami olívaolajban van eltéve!)
néhány levél friss bazsalikom összevágva
1 kis csokor petrezselyem felaprítva
2 szál újhagyma felkarikázva

Miután megpucoltam a burgonyát, megmosom, felkockázom és megfőzöm. Nagyon figyelek, hogy ne főjön szét. Ha megfőtt, hagyom kihűlni.

Közben elkészítem az öntetet. Egy tálban összekeverem az összeaprított zöld fűszereket, a karikára vágott újhagymát,csipetnyi cukrot, tejfölt, tejszínt,olívaolajat és a majonézt.
Végül az egészet összekeverem, óvatosan hogy ne törjön össze a krumpli. Finomabb lesz, ha egy nappal előbb készítjük, és hűtőben hagyjuk összeérni az ízeket.

Kéttúrós sajtos pogácsa

Hozzávalók:
1dl tej, 1csapott evőkanál cukor, 3 dkg élesztő
60 dkg liszt
1 evőkanál só
25 dkg puha vaj
12,5 dkg juhtúró
17,5 dkg tehéntúró
2 tojás sárgája
1 dl tejföl
15 dkg trappista vagy eidami sajt (Ebből a fele a tetejére kell!)
A tetejére tojásfehérje

A langyos cukros tejben felfuttatjuk az élesztőt. A lisztet átszitáljuk, elkeverjük a sóval, belereszeljük a fagyos margarint, és az egészet összedolgozzuk.
Hozzáadjuk a szitán áttört juhtúrót meg a tehéntúrót, az élesztős tejet és 2 tojássárgáját, végül a tejfölt. Jól összedolgozzuk, összegyúrjuk, majd cipót formálunk belőle, és letakarva félórát kelni hagyjuk.

A sajtot lereszeljük. A tésztát kb. 0.5cm vastagságú téglalappá nyújtjuk, megszórjuk a reszelt sajt felével, és a hosszanti részénél feltekerjük, mint a rétest.

Letakarjuk, és megint egy órát pihentetjük. A megkelt tésztát 2 cm vastag lappá nyújtjuk. A tetejét megkenjük a maradék tojásfehérjével és megszórjuk a maradék sajttal. Körülbelül 4 cm átmérőjű pogácsaszaggatóval kiszúrjuk, sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk, és 200 fokra előmelegített sütőben 20-20 perc alatt kisütjük.

Túrótorta nektarinnal és pirított dióval megbolondítva


Keresztfiunk első születés napjára elvállaltam hogy én sütöm a tortát. Minden alkalomra igyekszem mindig más ízel elő rukkolni. Nyár révén valami könnyű gyümölcs tortát képzeltem volna el. Szülinapi tortáról  révén szó, meg akartam maradni a klasszikus torta kinézeténél.
Ezt a receptet nagyon sokat nézegettem mielőtt megsütöttem volna. Hogy passzol a dió és a túró? Tettem föl magamban a kérdést újra és újra. De aztán arra jutottam, hogy egy próbát meg ér! Ha még, a diót sütőben megpirítom, és mazsola helyett friss gyümölcsöt csempészek a lapok közé, gondoltam még finomabb lesz. És így is lett :-)


Hozzávalók:

A tésztához:
6 tojás
15 dkg porcukor
5 dkg darált dió
10 dkg liszt ( a fele lehet rétesliszt)
egy csipet sütőpor

A töltelékhez:
3dl tejszín
1 cs habfixáló
1 cs. vaníliás cukor
20 dkg kristálycukor
2 dkg finomliszt
4 tojás sárgája
15 dkg puha vaj
0,5 kg túró
2-3 db nektarin
5 dkg dió ( A tetejére díszítésnek.)
A tetejére még : 3 dl tejszín és 1cs habfixáló

Először a  megpucolt diót ( összesen 10 dkg-ot) egészben szétterítem egy tepsiben, és néhány percre berakom a sütőbe megpirulni. Nagyon kell figyelni a pirításnál mert nagyon könnyen megéghet! Ha elkészült hagyom kihűlni, majd már hidegen egy kicsit a kezeimmel átdörzsölgetem hogy a belső hártya szerű héj amennyire lehet, leperegjen róla. Megfelezem, és az egyik felét öregre aprítom, a másikat ledarálom.


Elkészítem a tortalapot, ami egy egyszerű, dióval gazdagított piskótatészta.
A tojások sárgáját szétválasztom, és a fehérjéből kemény habot verek.
A 6 tojás sárgáját a cukorral habosra keverem. Hozzáadom az őrölt diót meg apránként a lisztet, és egyenletesre elkeverem. A tojásfehérje habot óvatosan beleforgatom a diós, lisztes masszába.
A tésztát kivajazott, lisztezett torta formába öntöm. Előmelegített sütőben 200 fokon 25-30 percig sütöm.

Míg a tészta sül, elkészítem a túrótölteléket.
A vaníliás cukrot, a kristálycukrot, a lisztet és a tojássárgájákat vízgőz fölött, folyamatosan kevergetve sűrű péppé főzőm.Ha kész, félre teszem hűlni.

A vajat és az áttört túrót alaposan kikeverem, beteszem a mazsolát, és csomó mentesre keverem a kihűlt főzött krémmel.
A tejszínt felhabosítom, a vége felé beleszitálom a habfixálót. A kész tejszínhabot óvatosan beleforgatom a túrós krémbe.

Ezalatt minden bizonnyal elkészült a tortalap, amit a sütőből kivéve hagyok kihűlni, majd háromfelé vágom és megtöltöm.

Miközben a túrókrémet a lapokra simítom megszórom apróra vágott nektarinnal. A tetejét is bekenem a túrókrémmel. Éjszakára hűtőbe teszem, majd másnap előveszem és az egész tortát bekenem tejszínhabbal. Habrózsákkal dekorálom és megszórom vagdalt dióval.
Vagy tetszés szerint díszítem.